24 май Забавления за деца в китното селце Чавдар, пример за всички български села
Много бях чела за красивото село Чавдар, за това през изминалия уикенд решихме да го посетим и да се уверим сами с очите си в това, което се говори за него. Село Чавдар се намира на 70 км от София много близо до град Пирдоп. Пътят е хубав, единствено на няколко места при изкачване в планината има завои. Първата ни цел при достигане на селото беше туристическата местност с Неолитното селище и спортно-увеселителния парк. Няма как да се пропуснат, защото пътят е много добре обозначен с ясни табели. Паркирахме точно до парка и ето каква гледка се откри пред нас. За щастие времето беше слънчево и се получиха добри кадри.
Неолитното селище е съставено от няколко къщички. В него могат да бъдат разгледани жилищни сгради, които са изградени по план и реконструкция на намерените останки от раннонеолитно селище от преди 7000 години.
Видяхме работилница за каменни оръдия, керамични съдове и за обработка на кожи. Всяка една къща беше уникална и предизвика голям интерес в малките.
Открихме, че леглата на два етажа са измислени много отдавна…
Входът за Археологически парк Тополница за трима възрастни и две малки деца (семеен билет) беше три лева. Гледката от него е невероятна, в далечината се вижда село Чавдар и Стара Планина. Всичко е много поддържано и зелено, а духът на неолита е доста успешно пресъздаден.
Публикувам няколко снимки от интериора на къщите, както и малките глинени съдове навсякъде, за да усетите атмосферата и вътре.
Спортно-увеселителният парк до селището е създаден с много желание и творческа мисъл специално за деца от най-малките до големите, които се качваха на стръмната стена за катерене. Пригответе се да заплатите за вход и тук, който варира според това какво ще ползвате в парка. Ако нищо не ползвате входът е 1 лв.
Забавленията за най-малките бяха различни. Различни от шарените пластмасови забавления за деца където и да било в България. Личеше, че е вложена много мисъл, идеи и желание да се развие творчеството в децата чрез игра. Разучих, че паркът е дело на Архитект Зортева и архитект Чолакова, които са направили и интересен дизайн на детската градина в село Чавдар. Огледала, люлки, музикални инструменти и други трудно определими детски забавления посрещаха най-малките.
По-големите се катереха на високата стена, или на специалната дървена пътека, вързани с въжета разбира се.
Бях приятно изненадана от мисълта, която беше вложена в проекта. Както и че в това село хората мислят различно, не стандартно и с това се отличават и разбира се привличат много туристи ежедневно. Браво на кмета на селото – Пенчо Геров.
Ето и няколко кадри от центъра на село Чавдар, който е благоустроен с водни каскади, дървени мостове, беседки и много рози. Всички плочки в селото са нови, тротарите са прекрасни, навсякъде е чисто. Но снимките говорят сами за себе си.
Тръгнахме си с голямо нежелание, защото мястото много ни хареса. И скоро отново ще го посетим.
Значи можело и нашите села да изглеждат като Европейските. С желание, въображение и разбира се Европейски средства. Всяко българско село може да вземе пример от с. Чавдар и да се превърне в един малък рай и уникален туристически център. Тогава младите хора няма да напускат селата и родината ни, а ще се радват да живеят тук. Защото децата на Чавдар едва ли ще напуснат дома си в селото. Оптимистка съм, а капка по капка вир става.
Всички права върху снимките са запазени.